Wakacje w bibliotece

Opublikowano 10 lipca 2019, 06:02

Od 24.06 – 27.06.2019r Biblioteka Publiczna przy współpracy z Parafią w Chałupkach Dębniańskich zamieniła plac przy Ośrodku Kultury w „Wioskę Indiańską”. Uczestnicy zostali podzieleni na  siedem plemion po 10 osób w każdym. Wódz odznaczał się kolorowym pióropuszem a członkowie otrzymali indiańskie opaski. Każde  plemię wybierało swoją nazwę i przybierało odpowiednie barwy. Po zaprezentowaniu się plemienia mogli wziąć udział w grach i zabawach zespołowych. Największym powodzeniem cieszyła się zabawa w podchody „Zdobywanie skarbu ” oraz zabawy sprawnościowe. W trakcie indiańskich zabaw nie mogło zabraknąć poczęstunku. Dzięki temu zachowano zwyczaj indiańskiej gościnności a dzieci miały siłę do dalszej zabawy. Fajki pokoju nie palono, bo i bez tego gestu zabawa odbywała się w zgodzie. W zajęciach wzięło udział 76 osób.

Zabawa w „Wiosce Indiańskiej” miała na celu zachęcanie do czytania poprzez formę zabawy w niecodziennych okolicznościach. Rozpalić ciekawość świata, zainteresować inną kulturą. Tematyka zabaw i zadań ma swoje źródło w literackiej rzeczywistości i odsyła do powieści przygodowych, które w naturalny sposób są bliskie dzieciom. Po zakończeniu zajęć można przyjść wypożyczyć książkę i głębiej poznać dzieje mieszkańców Dzikiego Zachodu lub zupełnie innych bohaterów. Tematyka jest drugorzędna, najważniejsza jest potrzeba czytania.

Zabawa w czasie wakacji w „Wiosce Indiańskiej „była możliwa dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Leżajsk  ze środków „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym”.