Narodowe Czytanie w Brzózie Królewskiej

Opublikowano 10 października 2022, 01:14

3 września 2022 r. nie tylko w kraju, ale i za granicą rozbrzmiewały fragmenty tomu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w ramach jedenastej edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka. Lekturę wybrano nieprzypadkowo, gdyż w 2022 r. mija 200 lat od publikacji tego zbioru, który zwykło się traktować jako początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze i sztuce.

06 września do akcji Narodowego Czytania po raz pierwszy włączyła się Biblioteka Publiczna w Brzózie Królewskiej, która przy współpracy z Klubem Seniora i Szkołą Podstawową zorganizowała spotkanie czytelnicze, na którym zebrani mogli wysłuchać słynnych tekstów wieszcza. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wiele fragmentów „Ballad i romansów” weszło do języka potocznego, na przykład: „Pan każe, sługa musi”; „Miej serce i patrzaj w serce” czy ekspresyjne: „Tańce, hulanka, swawola”. Warto więc było przypomnieć sobie treść „Świtezia”, „Pani Twardowskiej”, „Powrotu taty” i innych utworów, w których codzienność przenika się ze światem nadprzyrodzonym.

Czytanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wysłuchaliśmy utworów Mickiewicza w wykonaniu Pani Ireny Jagustyn, Pana Mieczysława Jagustyn, Pani Eugenii Szczęch oraz Pani Heleny Karaś. Aktorzy zachwycili nas świetną interpretacją i przenieśli w magiczny świat ballad. Teraz pozostało nam czekać na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i kontakt z największymi dziełami naszej literatury.