“Ballady i Romanse” – Narodowe Czytanie 2022

Opublikowano 10 października 2022, 01:18

“Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważany jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

W Bibliotece w Giedlarowej czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza odbyło się 6 września 2022 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziękujemy uczestniczkom tego spotkania za zaangażowanie i stworzenie wspaniałej atmosfery.